Rotawirusy – leczenie

Sporo słyszy się o rotawirusach, zwłaszcza kiedy jesteśmy rodzicami małych dzieci, chodzących do żłobka czy przedszkola. To dlatego, że to właśnie ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona na zakażenie rotawirusami. Dzieci nie mają jeszcze tak wyćwiczonej dbałości o higienę, a w przypadku tej choroby wystarczy kaszel, kichnięcie, czy zjedzenie brudnych produktów spożywczych. Co więcej, najczęściej mówi się o rotawirusach wśród dzieci, ponieważ to właśnie tutaj choroba ma najcięższy przebieg, a dodatkowo jeszcze im młodsze dziecko, tym większe niebezpieczeństwo, że zakończy się hospitalizacją, a nawet śmiercią.

Leczenie w domu

Jeżeli pojawi się gorączka, biegunka, wymioty, ale jednocześnie nie zauważymy, żeby nasze dziecko było odwodnione i nie będzie wiotkie, to możemy próbować leczyć je w domu.

Wówczas warto wiedzieć, że na początku może nie być chętne do jedzenia, jednak powinniśmy dopilnować, żeby piło często, ale jednocześnie małymi porcjami, bo wówczas będzie istniała szansa, że utrzyma to wszystko w żołądku. Poza tym, warto dopilnować, aby podawane napoje nie były ani zbyt zimne, ani za gorące, bo może to wzmocnić wymioty. Warto również unikać gazowanych i słodzonych napojów. Lepiej zrobimy, jeśli podamy wodę niegazowaną, herbatę, napar z koperku lub rumianku, albo możemy również kupić w aptece specjalne preparaty, które będą zawierały w sobie elektrolity, tak ważne podczas występowania biegunki. Należy także zadbać o pupę dziecka, tak aby nie doszło do odparzenia i jej podrażnienia, zwłaszcza jeśli dziecko nosi jeszcze pieluszkę.

matki często kupują dla swoich pociech Panadol Baby

Po chorobie warto je zostawić jeszcze przez tydzień w domu, tak aby mogło spokojnie odzyskać siły.

Kiedy do szpitala?

Jeśli widzimy, że biegunka nie ustępuje, albo zachodzi podejrzenie, że doszło do odwodnienia, bo dziecko jest słabe, wiotkie i ma sucho w ustach, to jak najszybciej musimy się udać do szpitala. Tam zostanie mu podana kroplówka z płynami i elektrolitami, a do tego jeszcze zostaną przeprowadzone odpowiednie badania, które będą miały na celu potwierdzenie, czy mamy do czynienia z rotawirusem. Pamiętajmy, że im mniejsze dziecko tym szybciej się odwadnia, dlatego też musimy być tutaj szczególnie czujni, aby w porę udać się do lekarza. Koniecznie zobaczmy jak działają rotawirusy i jak wygląda leczenie biegunki, która jest przez nie wywołana.

Im więcej będziemy wiedzieli na ten temat, tym większa będzie szansa, że uda nam się podjąć odpowiednie działania. Jednak pamiętajmy, że nawet jeśli chorowaliśmy na rotawirusy, to nie chroni nas to przed powtórnym zarażeniem.