Czym są rotawirusy?

Jest wiele różnych chorób na które możemy zachorować, które znamy, jak i takie, których jeszcze nie udało nam się poznać. Do jednych z tych, które znamy już od kilkudziesięciu lat zaliczają się rotawirusy. Wirus ten pod mikroskopem wygląda jak koło, dlatego też taka właśnie, a nie inna jest jego nazwa. Warto o nim wiedzieć jak najwięcej ponieważ, bardzo często atakuje on małe dzieci i niemowlęta, a dodatkowo bez odpowiedniej reakcji może się dla nich okazać niezwykle groźny.

Dlatego właśnie powinniśmy wiedzieć czym jest, co go wywołuje i przede wszystkim jak sobie z nim radzić, tak aby ograniczyć jego skutki.

Zacznijmy od podstawa

lekarz przypisał Zeffix na tą chorobę

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć o podstawach, które dotyczą rotawirusów. To oznacza, że musimy mieć świadomość, że jest 7 gatunków tego wirusa, jednak dla ludzi groźne są tylko 3 z nich: A, B i C. Dodatkowo u dzieci i niemowląt chorobę najczęściej wywołuje typ A.

Wspomnieć tutaj również trzeba, że duża grupa dzieci, które chorują z powodu rotawirusa wymaga hospitalizacji, co związane jest z szybkim odwadnianiem się organizmu. Tak naprawdę częste występowanie rotawirusa w tej grupie, związane jest przede wszystkim z brakiem umiejętności zachowania właściwej higieny, ponieważ rotawirusem można się zarazić przez drogę fekalno-oralną. Jeśli dziecko zaraziło się tym wirusem, to już na 2 dni przed pojawieniem się objawów, zaczyna wydzielać ze stolcem cząstki wirusa i może zarażać inne osoby.

Kiedy dzieje się coś złego?

Jeśli zastanawiamy się, kiedy powinniśmy się zorientować, że dzieje się coś złego, to warto wiedzieć jakie są pierwsze objawy zarażenia się rotawirusem.

Przede wszystkim pojawia się bardzo wysoka gorączka, która może dochodzić nawet do 40ºC. Następnie dochodzi do niej ból brzucha, wodnista biegunka, mogą się również pojawić wymioty i nudności. Należy pamiętać, że biegunka wywołana przez rotawirusa prowadzi do odwodnienia, przez co dziecko chudnie, odczuwa suchość w jamie ustnej i staje się wiotkie. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby podawać dziecku większą ilość płynów, a jeśli widzimy, że to nic nie daje i kontakt z dzieckiem staje się utrudniony, to jak najszybciej powinniśmy je zabrać do szpitala.

Musimy pamiętać o tym, że rotawirusy są bardzo niebezpieczne. Dzieci i niemowlęta szczególnie narażone są na odwodnienie jakie pojawia się przy tej chorobie, a to oznacza, że powinniśmy się dokładnie zapoznać z tym, w jaki sposób rozpoznawać tą chorobę i jak sobie z nią radzić. Jeśli widzimy, że stan dziecka cały czas się pogarsza, to jak najszybciej powinniśmy udać się do szpitala.