Jakie rotawirusy objawy dają?

Każda choroba, prędzej czy później, zaczyna dawać o sobie znać. W organizmie pojawiają się takie zmiany, których nie da się przeoczyć. Na początku mogą one wskazywać na różne choroby, jednak po pewnym czasie, nie powinniśmy już mieć wątpliwości z czym konkretnie mamy do czynienia, tym bardziej jeśli zaczyna się pojawiać coraz więcej nowych objawów.

Dlatego też, jeśli będziemy wiedzieli, jakie objawy wskazują na pojawienie się rotawirusów, to będziemy też wiedzieli, jakie działania powinniśmy podjąć, tak aby choroba ta była jak najmniej groźna dla naszego dziecka.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że choroba wywołana przez rotawirusy zaczyna się w ciągu dwóch dni od zakażenia. Początkowo będziemy mieli do czynienia z bardzo wysoką temperaturą, ale w niedługim czasie dojdzie jeszcze do niej biegunka, wymioty i nudności.

Ponieważ przy tego typu chorobie bardzo szybko może pojawić się odwodnienie, to musimy sprawdzać, czy dziecko nie ma spierzchniętych ust, zapadniętych gałek ocznych, czy czasami nie płacze bez łez. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że nasze dziecko jest odwodnione, to jak najszybciej powinniśmy się udać do szpitala, ponieważ jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Wówczas może się okazać, że zostanie ono podłączone pod kroplówkę, aby można było uzupełnić ilość płynów i elektrolitów.

Dlaczego działanie rotawirusów jest takie silne? Ponieważ wnikają w komórki nabłonka jelit, uszkadzając je i znikając dopiero w momencie, kiedy wszystkie uszkodzone komórki się złuszczą i zostaną wydalone.

Jak działać?

Sama biegunka, jeśli nie dojdzie do odwodnienia jest stosunkowo nie groźna i możemy próbować sami z nią walczyć. Na początku dziecko może nie mieć ochoty na jedzenie, ale powinniśmy dopilnować, żeby jak najwięcej piło.

Najlepiej jeśli będą to chłodne napoje, ponieważ ciepłe mogą dodatkowo potęgować wymioty. Warto podawać dziecku wodę niegazowaną, herbatę, napar z rumianku czy koperku, jak również kupione w aptece preparaty, które będą zawierały sole mineralne. W tym czasie najlepiej będzie unikać różnego rodzaju słodkich napojów, ponieważ one będą jeszcze bardziej przyczyniały się do wzmocnienia objawów.

Podczas choroby wywołanej rotawirusami, powinniśmy pilnować, aby dziecko jak najwięcej piło. Dodatkowo warto również zadbać o jego pupę, aby nie doszło do odparzenia. Oczywiście podczas choroby dziecko nie może chodzić do żłobka czy przedszkola, a nawet powinniśmy je zatrzymać w domu jeszcze przez tydzień po jej ustąpieniu.