Na rotawirusy szczepienie

Jest wiele różnych chorób, które choć atakują dzieci i dorosłych, to jednak dla tych pierwszych są groźniejsze i to właśnie wśród nich najczęściej występują. Dlatego właśnie powinniśmy wiedzieć, co to są za choroby, w jaki sposób się objawiają, jak również jak możemy przed nimi chronić nasze dziecko. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że uda nam się uniknąć ciężkich powikłań.

Podstawowe informacje

Najważniejsze informacje jakie każdy z nas powinien mieć na temat rotawirusów są takie, że atakują one głównie małe dzieci, ich czas inkubacji to 12 – 96 godzin, a przenoszone są przez brudne ręce, brudne przedmioty, jak i drogą kropelkową. Ponieważ uszkadzają one nabłonek kosmków jelitowych, doprowadza to do zapalenia żołądka i jelit. Jeśli u naszego dziecka pojawi się bardzo wysoka gorączka, dochodząca nawet do 40ºC, wymioty, biegunka, brak apetytu i odwodnienie, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia właśnie z rotawirusami. Najmłodsze dzieci odwadniają się bardzo szybko, a to może prowadzić nawet do ich śmierci. Co więcej, musimy sobie dawać sprawę z tego, że wiele dzieci przechodzi zakażenie rotawirusami przynajmniej raz w życiu, chociaż zdarzają się również przypadki, że to zarażenie nimi u jednego dziecka pojawia się kilkukrotnie.

Często przyczyną zarażenia jest niedostateczna dbałość o zachowanie higieny, której małe dzieci praktycznie dopiero się uczą.

Czy można się chronić?

Jeżeli zastanawiamy się czy jest jakiś sposób, aby chronić się przed rotawirusami, to musimy wiedzieć, że możemy tutaj skorzystać ze specjalnej szczepionki. Będą w niej zawarte żywe, ale osłabione cząstki wirusa. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że szczepienie nie chroni przed wirusem, zresztą nie chroni przed nim nawet wcześniejsza choroba. Tak naprawdę szczepionka ma sprawić, że choroba będzie mniej uciążliwa, nie dojdzie do wystąpienia ostrej biegunki, a to może oznaczać, że uda nam się uniknąć wizyty w szpitalu. Tak naprawdę szczepionka nie daje nam żadnej gwarancji, że nasze dziecko nie zachoruje na rotawirusy, ale jednocześnie daje nam większą szansę na to, że biegunka będzie miała u niego lżejszy przebieg i nie doprowadzi do konieczności leczenia w szpitalu. Rotawirusy są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Nawet jeśli szczepionka nie daje ochrony przed nimi, to może zmniejszyć skutki ich działania w organizmie.

Jeśli jest szansa, że unikniemy szpitala podczas występowania rotawirusów, to z pewnością powinniśmy z niej skorzystać.