Rotawirus nawrót choroby

Nie ma chyba osoby, która nie chorowałaby z powodu zakażenia rotawirusami. Są one przenoszone drogą kropelkową, ale także przez kontakt z brudnymi rzeczami. Jeśli ktoś jest chory na biegunkę rotawirusową i po wyjściu z łazienki nie umyje dokładnie rąk, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że wszyscy, którzy dotknąć tych samych rzeczy co on, również się rozchorują. Zakażenie rotawirusem można potwierdzić poprzez zbadanie próbki kału, jednak u wielu dorosłych objawia się ono potoczną grypą żołądkową. Niestety jak się okazuje, możemy się nimi zarazić wiele razy i poza dbałością o higienę, praktycznie nic nie jest w stanie nas ochronić.

Szczepionka tylko łagodzi objawy

Prawda jest taka, że poza dbałością o higienę, dokładnym myciem rąk po toalecie, nie braniem do buzi brudnych rąk czy innych przedmiotów, nic innego nie może nas ochronić przed rotawirusami. A nawet to, może się okazać niewystarczające, jeśli chory w naszej obecności kichnie albo zakaszlnie. Szczepionka doustna, którą możemy podać dziecku przeciwko rotawirusom, tak naprawdę przed nimi nie chroni, ale przynajmniej łagodzi objawy choroby, a to oznacza, że mniejsze jest prawdopodobieństwo, że w czasie jej trwania dziecko będzie musiało być hospitalizowane. Niestety, tak jak szczepionka nie chroni nas przed wystąpieniem choroby, tak też przechorowanie jej, nie chroni nas przed jej powtórnym wystąpieniem.

Dlatego właśnie warto wiedzieć, co zrobić gdy się pojawi, tak aby maksymalnie zminimalizować jej oddziaływanie na nasz organizm.

Nawrót może być w każdej chwili

Przy rotawirusach naprawdę nie wiele potrzeba, aby się nimi zarazić. Czasami może być tak, że choroba ponownie pojawi się po dłuższym czasie, ale może się też tak okazać, że stosunkowo szybko nastąpi nawrót choroby. Zwłaszcza, że nasz organizm będzie osłabiony, a jeśli zaraziliśmy kogoś z domowników, to on może ponownie zarazić nas, jeśli nie będziemy odpowiednio dbali o higienę. Tak naprawdę niewiele możemy tutaj zrobić, poza uzupełnianiem płynów, aby się nie odwodnić. Jedynie pilnowaniem, aby uzupełnić poziom elektrolitów, jak i jedzeniem małych porcji, najlepiej półpłynnych dań. Warto dbać o higienę, zwracać uwagę na mycie rąk po skorzystaniu z toalety, bo tylko w ten sposób zwiększamy szansę, że bronimy się przed rotawirusami. Tak naprawdę zachorować może każdy, w każdej chwili, a do tego jeszcze nic nie chroni nas przed nawrotem choroby. Możemy ją przechodzić wiele razy i za każdym razem jedynie łagodzić objawy.

Dlatego też, warto się jak najwięcej dowiedzieć na ich temat.