To jedno słowo wśród wielu rodziców potrafi wprowadzić wiele zamieszania. Zwłaszcza wśród tych, których dzieci przeszły już zarażenie rotawirusami. Ale świadomość społeczna na temat tego wirusa, zwłaszcza wśród rodziców małych dzieci, jest na tyle duża, że nawet ci, których dziecko jeszcze nie chorowało, dobrze zdają sobie sprawę z tego, czego mogą się spodziewać. Odkryto jak na razie 7 grup rotawirusów, z czego grupa A najczęściej prowadzi do wystąpienia biegunki.

Poza nią, dla człowieka groźne są jeszcze dwie grupy B i C. W zależności od wytrzymałości organizmu, choroby wywołane przez rotawirusy mogą mieć różny przebieg.

Jak się zarażamy i jak rozpoznawać?

Zarazić rotawirusami możemy się przez kontakt z przedmiotem, którego dotykała chora osoba. Jeśli tylko chory po wyjściu z toalety nie zachował odpowiednich zasad higieny osobistej i nie umył dokładnie rąk, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że przeniósł on zarazki na inne przedmioty.

Teraz każdy, kto ich dotknie może się zarazić rotawirusem, a on w ciągu trzech dni może się rozwinąć w chorobę. Co ważne – zarażamy na 3 dni przed pojawieniem się objawów choroby i jeszcze przez około 10 po ich ustaniu. To oznacza, że naprawdę przez długi czas powinniśmy zwracać jeszcze większą uwagę na higienę osobistą. Jeśli pojawi się u nas wysoka gorączka, biegunka, nudności, wymioty i brak apetytu, to bardzo możliwe, że zaraziliśmy się rotawirusami.

Aby to potwierdzić należy wykonać badania kału, które pomogą nam określić, czy faktycznie to ten wirus wywołał nasze problemy.

Jak leczyć?

Szczepienia, które proponowane są na rotawirusy nie chronią przed zachorowaniem, ale za to dają gwarancję, że choroba będzie przebiegała znacznie łagodniej. Podczas leczenia powinniśmy przede wszystkim uzupełniać płyny. Pić należy często, ale w małych ilościach.

Najlepiej będzie, jeśli sięgniemy po niegazowaną wodę, herbatę, napar z rumianku, albo specjalne płyny z apteki, które będą zawierały niezbędne elektrolity. Należy unikać napojów gazowanych i słodkich, jak również soków owocowych. Dodatkowo trzeba pilnować, aby napoje były chłodne. Zbyt gorące, albo zbyt zimne mogłyby prowadzić do podrażnienia żołądka i spowodować intensywniejszą biegunkę oraz wymioty.

Warto wiedzieć z czym się wiąże zarażenie rotawirusami, jak się możemy przed nimi bronić, jak je rozpoznać i jak leczyć. Im większa będzie tutaj nasza wiedza, tym spokojniej podejdziemy do tematu, a co się z tym wiąże, będziemy wiedzieć, kiedy można próbować domowych sposób leczenia, a kiedy udać się do lekarza, bo doszło do odwodnienia.