Rotawirusy co to właściwie jest?

Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz nie usłyszałaby nazwy rotawirusy. Spotykamy się z nią u lekarza, czasami można ją usłyszeć podczas różnych spotów reklamowych zachęcających do skorzystania z odpowiednich szczepień, a już z pewnością spotkamy się z nią, jeśli będziemy mieli małe dzieci. Prawda jest taka, że rotawirusy, to wirusy, które zagnieżdżają się w naszym jelicie i doprowadzają do pojawienia się ostrej biegunki. Jeśli nie podejmiemy wówczas odpowiednich kroków i nie będziemy wspierać chorego dużą ilości płynów, może dojść do odwodnienia, a to z kolei będzie prowadziło do hospitalizacji.

Jak się nie zarazić?

Wbrew pozorom rotawirusami można się zarazić bardzo łatwo.

Wystarczy, że w naszym otoczeniu pojawi się chory, który kichnie albo kaszlnie. Co więcej zarazić można się również poprzez dotknięcie brudnych przedmiotów, czy zjedzenie nie umytych owoców. Dlatego też, tak ważne jest to, aby odpowiednio dbać o higienę osobistą, tym bardziej, że cząsteczki rotawirusa znajdują się w kale, a więc nie dokładne umycie rąk po wyjściu z toalety może się okazać przyczyną wielu różnych problemów. Tak naprawdę odkryto 7 różnych typów rotawirusa, ale dla człowieka groźne są tylko 3: A, B i C. Z czego to właśnie grupa A jest najbardziej powszechna i to właśnie ona najczęściej prowadzi do występowania biegunki.

Jak przeciwdziałać i leczyć?

Tak naprawdę trudno jest przeciwdziałać rotawirusom. Nawet jeśli dbamy o higienę, to możemy się nimi zarazić drogą kropelkową. Co więcej, istnieje szczepionka, która nie tyle chroni przed zarażeniem, ale może znacznie złagodzić przebieg choroby. Jednak trzeba ją podać w 2 – 3 dawkach, a dodatkowo pierwsza dawka nie może być podana później niż w 24 tygodniu życia. Najlepiej jeśli podawanie takiej szczepionki zaczniemy przed 12 tygodniem życia i zakończymy przed upływem 32 tygodnia, z zachowaniem przynajmniej 4 tygodniowych odstępów pomiędzy każdą dawką.

Tak samo przed chorobą nie chroni jej przechorowanie, a to oznacza, że w ciągu całego życia możemy na nią zachorować jeszcze nie raz. Jeśli chodzi o leczenie, to przede wszystkim należy dbać o spożywanie dużej ilości wody, w regularnych odstępach i w małych ilościach. Jednak jeśli zauważymy oznaki odwodnienia, to należy udać się do szpitala, gdzie zostanie podłączona kroplówka uzupełniająca płyny. Rotawirusy są o tyle niebezpieczne, że prowadzić mogą do ostrej biegunki, a ta z kolei może doprowadzić do odwodnienia. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, to choroba może zakończyć się zgonem.

Dlatego warto pamiętać, jak ważna jest odpowiednia higiena.