Rotawirusy i pneumokoki

Są takie choroby, które mogą atakować praktycznie w każdym wieku i każdego, jednak najczęściej pojawiają się wśród dzieci chodzących do żłobka i przedszkola. Dlatego też, to rodzice tych dzieci są najbardziej zainteresowani tym zagadnieniem i to właśnie do nich kierowane są różne informacje odnoszące się do tych chorób. To oznacza, że powinniśmy się jak najwięcej dowiedzieć na temat rotawirusów i pneumokoków, bo to właśnie te dwa wirusy bardzo często występują wśród najmłodszych i mogą się okazać dla nich bardzo groźne.

Duże skupisko ludzi

Wiele chorób występuje przede wszystkim wśród małych dzieci.

To dlatego, że przebywają one w dużych i zamkniętych skupiskach, takich jak żłobki i przedszkola, a tam o zarażenie nie trudno. Tym bardziej, że dzieci bawią się wspólnymi zabawkami, a do tego wszystkiego jeszcze, nie mają tak do końca rozwiniętej prawidłowej higieny osobistej. Dlatego zanim poślemy dziecko do tych instytucji powinniśmy się zastanowić, przeciwko jakim chorobom chcemy je zaszczepić. Co więcej, o takich sprawach powinniśmy już myśleć przed narodzeniem dziecka, a to dlatego, że niektóre szczepienia mogą być podane tylko i wyłącznie w czasie pierwszych tygodni życia dziecka, później już nie będzie takiej możliwości.

Tak właśnie jest w przypadku rotawirusów, gdzie pierwsza dawka musi być podana, zanim dziecko ukończy 12 tydzień życia. Następne dawki powinny być podawane w odstępach nie mniejszych niż 4 tygodnie, a ostatnia z nich powinna być podana nie później niż w 32tygodniu życia.

Jak to z innymi?

Jeżeli chodzi o szczepienia przeciwko pneumokokom, które również występują bardzo często wśród dzieci przedszkolnych, to przeciwko nim możemy zaszczepić w dowolnej chwili. Jedynie co, to w zależności od wieku dziecka, będzie podana mu różna ilość dawek.

Im dziecko będzie starsze, tym tych dawek szczepień przeciwko pneumokokom będzie mniej. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku rotawirusów szczepimy nie po to, aby chronić dziecko przed chorobą, bo to tak nie działa. Dziecko nadal może na nie zachorować, ale dzięki szczepieniu przebieg choroby będzie łagodniejszy, a co się z tym wiąże, mniej niebezpieczny dla dziecka. Za to w przypadku szczepień przeciwko pneumokokom, one naprawdę mogą ochronić nasze dziecko przed tą chorobą, dzięki czemu zmniejszymy również ryzyko pojawienia się groźnych powikłań.

Warto wiedzieć jakie szczepienia możemy podać naszemu dziecku i w jaki sposób one działają. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że chronimy je w najlepszy z możliwych sposobów.