Rotawirusy jak długo zarażają

Wielu ludzi często mylnie zakłada, że zarazić się można jakaś chorobą tylko wtedy, kiedy mamy kontakt z chorym, u którego już wystąpiły objawy. Wielu ludzi twierdzi, że jeśli nie ma objawów, albo jeśli one już ustąpiły, to nie mamy się czym przejmować, bo taka osoba już nie zaraża. Oczywiście, to w jakim okresie można się zarazić jakąś chorobą, w znacznej mierze będzie zależało od schorzenia. Jednak prawda jest taka, że w wielu przypadkach zaraża się jeszcze przed wystąpieniem objawów, jak i po ich zaniknięciu. I właśnie do takiego typu choroby zaliczana jest biegunka, która spowodowana jest przez rotawirusy.

Jak to dokładnie wygląda?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że rotawirusy to choroba wywoływana przez brudne ręce. Wirus tej choroby znajduje się przede wszystkim w kale, wystarczy, że chory nie dokładnie umyje ręce, a już zacznie wirusa przenosić dalej na wszystkie rzeczy, których dotknie. Wówczas wystarczy, że zdrowy człowiek dotknie tak zabrudzonych przedmiotów i już istnieje spore prawdopodobieństwo, że on również się rozchoruje. Co ważne, należy pamiętać, że zarażanie zaczyna się na około 2 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów. Później chory zaraża oczywiście przez cały okres występowania choroby, ale co ważne, zaraża również wtedy, kiedy objawy już zanikną.

To, że minęła biegunka i wymioty, nie oznacza, że już wszyscy są bezpieczni. Jeszcze przez około 10 dni chory będzie wydalał martwy naskórek jelita, a dopóki nie wydali go całego, tak długo będzie zarażał, ponieważ tak długo wirus będzie się w tym naskórku znajdował.

Odpowiedni czas i higiena

Dlatego nawet po zakończeniu choroby trzeba pamiętać, aby być ostrożnym przez kilka kolejnych dni. Można zminimalizować ryzyko zakażenia, jeśli będzie się korzystało z osobnego ręcznika, czy używało osobnych przyborów kuchennych. Dodatkowo odpowiednia dbałość o czystość rąk, także pomoże zastopować przenoszenie wirusa, a co się z tym wiąże, może w ten sposób uda się uniknąć rozwoju epidemii.

Warto również zaznaczyć, że małe dzieci, takie do 12 tygodnia życia można zaszczepić przeciwko rotawirusom. Jednak szczepionka nie chroni przed zarażenia, ale zmniejsza intensywność objawów, dzięki czemu biegunka jest znacznie łagodniejsza. Warto wiedzieć, w jaki okresie można się zarazić rotawirusami. Zwłaszcza, gdy któryś z domowników choruje na tą chorobę. Wówczas unikanie pewnych sytuacji i odpowiednia higiena osobista, będą miały kluczową rolę, dla ochrony zdrowia innych osób.

Im większa jest nasza wiedza, tym więcej możemy zdziałać.