Rotawirusy jak leczyć?

O tym, że rotawirusy mogą wywoływać ostrą biegunkę, która może prowadzić do odwodnienia i śmierci, wie już wielu ludzi. Prawda jednak jest taka, że nie każdy ma dostateczną wiedzę na temat tego, w jaki sposób można się nimi zarazić, jak i tego, jak powinniśmy się leczyć. A prawda jest taka, że im szybciej rozpoznamy objawy tej choroby, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że uda nam się podjąć odpowiednie działania, które pozwolą do minimum zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, które mogłyby zaważyć na naszym dalszym życiu.

Co należy wiedzieć?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że rotawirusy mogą atakować każdego i w każdym wieku, chociaż najczęściej spotykamy się z nimi w okresie przedszkolnym. Co więcej, to właśnie w tym czasie najczęściej dochodzi do odwodnień i zgonów, a to oznacza, że bardzo ważne jest to, abyśmy wiedzieli, jak rozpoznać, że możemy mieć do czynienia z rotawirusem. Jeśli pojawi się gorączka, biegunka i wymioty, to możemy być prawie pewni, że to właśnie ten wirus. Jednak ostateczne potwierdzenie będziemy mogli otrzymać od lekarza, po przeprowadzeniu specjalnych badań kału.

Nie mniej jeśli podejrzewamy, że mamy do czynienia z biegunką rotawirusową, to powinniśmy dopilnować, aby chory dużo odpoczywał, ale jednocześnie też, żeby dużo pił. Dlaczego jest to takie ważne?

Groźne odwodnienie

Podczas biegunki połączonej z wysoką temperaturą bardzo szybko będzie dochodziło do odwodnienia organizmu. Jeśli nie zareagujemy na czas, to szybko może się okazać, że pacjent nie przeżyje. Dlatego też, warto pilnować aby chory jak najwięcej pił. Jednak płyny należy podawać w małych ilościach, ale za to często. Dodatkowo nie mogą one być zbyt zimne, ani zbyt gorące, bo wówczas dodatkowo mogłyby wzmacniać biegunkę i wymioty. Dlatego najlepiej podawać chłodną wodę niegazowaną, herbatę, napar z rumianku albo kopru.

Zdecydowanie podczas biegunki należy unikać napojów gazowany i słodkich. Warto wiedzieć, że w pierwszej fazie choroby, chory może nie mieć apetytu. Jednak później należy pilnować, aby regularnie jadł, podając mu półpłynne dania, takie jak kleiki czy musy. Jednak bez konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia dokładnych badań, nie powinniśmy sami sięgać po żadne leki. Warto pamiętać o tym, aby podczas biegunki dużo pić. W ten sposób będziemy zmniejszać ryzyko wystąpienia odwodnienia, a to z kolei będzie zmniejszać ryzyko wystąpienia różnego rodzaju powikłań, czy nawet doprowadzenia do zgonu. Im szybciej postawimy odpowiednią diagnozę i podejmiemy odpowiednie działania, tym będzie lepiej.