Rotawirusy objawy u dorosłych

Rotawirusy najczęściej atakują małe dzieci, a im młodsze jest dziecko, tym gorzej może przechodzić biegunkę, która jest przez nie wywołana. Co więcej, młodsze dzieci szybciej się również odwadniają, a to oznacza, że w ich przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że konieczna będzie hospitalizacja, a jeśli odpowiednie działania nie zostaną podjęte na czas, to może dojść do sytuacji, w której cała choroba zakończy się zgonem. Jednak prawda jest taka, że z powodu rotawirusów chorować mogą również dorośli, a w ich przypadku przebieg choroby może zależeć od tego, w jakim stanie jest organizm chorego i jaka jest jego odporność.

Tak jak u dzieci

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, czy mówimy o rotawirusach u dzieci czy u dorosłych. W obydwóch tych przypadkach choroba zaczyna się w ciągu 2 – 3 dni od zarażenia i już wtedy chory zaczyna zarażać kolejne osoby. Na początku mogą pojawić się nudności, wymioty, jak również wodnista biegunka. Pojawić się może również ból mięśni, osłabienie i wysoka temperatura. Chory nie będzie miał również apetytu, dlatego w pierwszej fazie choroby nie należy go zmuszać do jedzenia, jednak cały czas trzeba pilnować, aby otrzymywał odpowiednią dawkę płynów. To ważne, ponieważ im ostrzejsza biegunka, tym większe jest prawdopodobieństwo, że może dojść do odwodnienia organizmu.

Wówczas może być konieczna hospitalizacja, gdzie zostaną podane odpowiednie płyny uzupełniające z elektrolitami. Jednak mogą się wtedy też pojawić różnego rodzaju powikłania, a co za tym idzie, może się okazać, że ostatecznie choroba ta, będzie miała dla nas znacznie gorszy przebieg.

Nie można się chronić

Tak naprawdę trudno się chronić przed rotawirusami. Nawet jeśli obsesyjnie będziemy dbać o higienę, to możemy się zarazić drogą kropelkową, a co się z tym wiąże, może się okazać, że nie mamy szans na przeciwstawienie się tej chorobie. Nie ma też szczepionek, które by przed nią chroniły, mogą one jedynie łagodzić jej objawy, ale są one podawane dzieciom, nie dorosłym. Co więcej, nawet przechorowanie biegunki wywołanej rotawirusami, nie ochroni nas przed ponowną chorobą. To oznacza, że tak naprawdę w ciągu całego życia, możemy na nią chorować wiele razy. Dlatego warto wiedzieć, jak ją leczyć, że należy podawać duże ilości płynów i lekkie, najlepiej półpłynne potrawy, bo wtedy jest największa szansa, że choroba będzie miała łagodniejszy przebieg. Chociaż rotawirusy atakują głównie dzieci, to jednak wśród dorosłych również mogą się pojawić.

nowoczesne leki na astmę są bardzo dobre

Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać chorobę, która będzie nimi wywołana.