Rotawirusy objawy u dzieci
Dlaczego rotawirusy są szczególnie niebezpieczne dla dzieci? Ponieważ wywołują biegunkę i wymioty, a te z kolei mogą doprowadzić do odwodnienia. Im mniejsze jest dziecko, które zmaga się z zarażeniem rotawirusami, tym większe jest niebezpieczeństwo szybkiego odwodnienia, co może prowadzić nie tylko do konieczności hospitalizacji, ale również to śmierci dziecka. Dlatego też, warto wiedzieć jak rozpoznać objawy i jakie działania podjąć, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo, że nasze dziecko się odwodni.
Co o nich wiemy?
Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego,że wbrew pozorom rotawirusami można się bardzo łatwo zarazić. Wystarczy, że chory kaszlnie albo kichnie, wystarczy że zjemy brudne produkty spożywcze, albo napijemy się nieprzegotowanej wody. U dzieci o zarażenie jest jeszcze łatwiej, ponieważ one nie mają jeszcze tak dobrze wyćwiczonej odpowiedniej higieny osobistej, co oznacza, że jeśli nie umyją dostatecznie dobrze rąk po skorzystaniu z toalety, to również mogą przenosić zarazki.
Dlatego też tak ważne jest to, aby już od najmłodszych lat uczulać na higienę osobistą. Tym bardziej, że rotawirusy mają dość gwałtowny przebieg, ale szczególnie niebezpieczne są dla młodszych dzieci. Koniecznie trzeba tutaj również powiedzieć, że możemy podać dziecku szczepionkę przeciwko nim, jednak nie chroni ona przed zarażeniem rotawirusami, ale łagodzi przebieg biegunki.
Co powinno niepokoić?
Jeśli zastanawiamy się, czy rozpoznamy zakażenie rotawirusami, to powinniśmy wiedzieć, że na początku pojawia się bardzo wysoka temperatura. Dopiero później występuje biegunka, jak również wymioty czy nudności. Może się również pojawić ból głowy czy brzucha, a jeśli dojdzie do odwodnienia, to zaobserwujemy wiotkość, gorszy kontakt z chorym, jak również suchość w ustach i płacz bez łez.
Jeśli nie będziemy widzieli objawów odwodnienia, to na początku możemy próbować samodzielnie pomóc dziecku poprzez podawanie często, ale w małych ilościach płynów, mających nawodnić organizm. Najlepiej takich w umiarkowanej temperaturze, niegazowanych i niesłodzonych. Na początku dziecko może nie mieć ochoty na jedzenie, jednak nie powinniśmy dopuścić, aby ta sytuacja trwała zbyt długo. Jeśli będziemy widzieli, że nasze działania nie przynoszą efektu, to powinniśmy udać się do lekarza. Przy rotawirusach pojawia się biegunka, a to oznacza, że nie powinniśmy mieć większych problemów z odkryciem, na co choruje nasze dziecko. Wówczas też łatwiej będzie nam podjąć odpowiednie działania, które będą miały zminimalizować negatywne skutki choroby.