Rotawirusy objawy u niemowląt

Biegunka wywołana rotawirusami, to jedna z najczęściej występujących chorób u dzieci w wieku przedszkolnym. To dlatego, że nie mają one jeszcze tak dobrze wyrobionych nawyków dbania o higienę, a to oznacza, że bardzo często przenoszą zarazki na swoich rękach, dotykając przedmiotów, którymi bawią się również inne dzieci. Jeśli dodamy do tego jeszcze fakt, że rotawirusami można się zarazić również drogą kropelkową, to już wiemy, że tym bardziej nie trudno o rozprzestrzenienie choroby, w takim skupisku jak przedszkola czy żłobki. Jednak zarażenie tym wirusem może pojawić się także u dorosłych, jak i u niemowląt. Dlaczego tak się dzieje?

Jak to wygląda u niemowląt?

Jeżeli chodzi o niemowlęta, to zarażają się one przede wszystkim od starszego rodzeństwa.

To ono przynosi chorobę z przedszkola, a następnie przenosi ją na niemowlaka. W tym przypadku objawy będą takie same, jak w każdym innym wieku. Pojawi się wysoka temperatura, biegunka, ból brzucha, czasami mogą się również pojawić wymioty. Jednak w przypadku niemowlaka sprawa jest o tyle trudna, że tutaj może dojść znacznie szybciej do odwodnienia. Dlatego właśnie należy go przykładać jak najczęściej do piersi, tak aby uzupełniać ilość płynów.

Jeśli zauważymy, że ma ono suchą skórę, że ma suche usta, a płacz odbywa się bez łez, to jak najszybciej powinniśmy udać się do szpitala. Odwodnienie u takich małych dzieci nie tylko postępuje bardzo szybko, ale może prowadzić do licznych powikłań, a nawet zgonu dziecka.

Jak wygląda leczenie?

W przypadku niemowlęcia bardzo ważne jest podawanie płynów, a jeśli to nie będzie pomagało, konieczna może się okazać hospitalizacja. Wówczas zostanie podpięta kroplówka, za pomocą której będą uzupełniane płyny, tak aby zminimalizować skutki odwodnienia i na nowo wyrównać odpowiednią ich ilość w organizmie. Takie dziecko powinno być pod szczególnym nadzorem, bo to właśnie wśród nich najczęściej dochodzi do zgonów spowodowanych ostrą biegunką rotawirusową.

Dlatego też, jeśli chcemy uniknąć tego typu nerwów, to powinniśmy się zastanowić nad zaszczepieniem dziecka. Podawana jest szczepionka doustna, z tym że musimy pamiętać, że ona nie będzie chroniła naszego dziecka przed zachorowaniem. Nadal może zachorować, ale będziemy mieli pewność, że wówczas przebieg choroby będzie łagodniejszy i mniej groźny dla dziecka. Chociaż wśród niemowląt rotawirusy pojawiają się stosunkowo rzadko, to jednak mogą występować. To oznacza, że warto zastanowić się nad szczepionką i dowiedzieć się, jakie objawy sygnalizują zakażenie rotawirusami.