Rotawirusy zarażanie

Jeżeli zaczynamy interesować się jakąś chorobą, to chcemy o niej wiedzieć jak najwięcej. Jak się objawia, w jaki sposób się ją leczy, kogo przede wszystkim atakuje, ale również to, w jaki sposób można się nią zarazić. To właśnie oznacza, że jeśli zaczynamy się interesować rotawirusami, to również na ich temat powinniśmy się jak najwięcej dowiedzieć. Może się wówczas okazać, że łatwiej będzie nam rozpoznać pierwsze objawy, ale też więcej będziemy więcej wiedzieć na temat tego, kiedy możemy się nimi zarazić.

Jak się zarażamy?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że cząstki rotawirusów znajdują się w kale. To oznacza, że podczas biegunki wydalamy ich z siebie bardzo dużo, ale, co ważne, chory zaczyna zarażać 2 – 3 dni przed pojawieniem się objawów i kończy dopiero około 10 dni po ustaniu tych objawów. A to oznacza, że zaraża też wtedy, kiedy nie wie, że jest chory, jak i wtedy, kiedy sporo ludzi myśli, że już wyzdrowieli i nie ma się czym przejmować. Dlatego też wystarczy, że ktoś niedokładnie umyje ręce po wyjściu z toalety i może się okazać, że zacznie roznosić zarazki po wszystkich przedmiotach, których dotknął.

Dlatego też rotawirusy tak często występują w grupie dzieci przedszkolnych, ponieważ nie mają one jeszcze tak dobrze wyćwiczonej dbałości o higienę osobistą, a jednocześnie bawią się wspólnymi zabawkami. Dodatkowo rotawirusy mogą by też przenoszone drogą kropelkową, a więc wystarczy, że chory na nas kaszlnie albo kichnie, a już istnieje spore prawdopodobieństwo, że się od niego zarazimy.

Szybko się dowiemy

Ponieważ okres inkubacji rotawirusów to 12 – 96 godzin, oznacza to, że choroba rozwinie się w naszym organizmie dość szybko. Pamiętajmy jednak o tym, jak długo możemy zarażać, tak aby w tym czasie być szczególnie wyczulonym na prawidłową dbałość o higienę.

Warto również wówczas korzystać z osobnego ręcznika, tak aby zminimalizować niebezpieczeństwo, że zarazimy innych członków naszej rodziny. Wspomnieć tutaj również trzeba, że pierwszym objawem zarażenia rotawirusami jest najczęściej biegunka, wysoka gorączka i wymioty. Warto także wiedzieć jak dochodzi do zarażenia rotawirusami, tak abyśmy mieli chociaż szansę na zminimalizowanie zagrożenia. To ważne, ponieważ wirus ten może się rozprzestrzeniać bardzo szybko, a dla małych dzieci i osób z uszkodzoną odpornością, może on być bardzo niebezpieczny.

W krótkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, a  skrajnych przypadkach – do śmierci.