Rotawirusy u dzieci

Są takie choroby, które atakują zarówno dzieci, jak i dorosłych, jednak w przypadku tych pierwszych występują nie tylko częściej, ale również mają gwałtowniejszy przebieg. Do takich chorób z pewnością zalicza się ostra biegunka, która wywołana jest przez rotawirusy. Jest ona tym groźniejsza im mniejsze jest dziecko, które przez nie choruje, a to dlatego, że wówczas łatwiej może dojść do niebezpiecznego odwodnienia. Ono z kolei może zakończyć się hospitalizacją, ale w skrajnych przypadkach może również dojść do zgonu.

Na co trzeba uważać?

Małe dzieci mają problem z odpowiednią higieną osobistą, to oznacza, że to właśnie one, chodzące do żłobka i przedszkola są najbardziej narażone na działanie rotawirusów. Dlatego warto wiedzieć, że już na 2 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów, dziecko razem z kałem wydala cząsteczki wirusa, które mogą prowadzić do zarażenia kolejnych osób. Dlatego tak ważne jest to, aby uczulać dzieci już od najmłodszych lat, że należy dokładnie myć ręce po każdym skorzystaniu z toalety. Na początku pojawi się gorączka, która może dochodzić nawet do 40ºC.

Później pojawi się biegunka, wymioty, nudności. Jeśli nie dopilnujemy, aby dziecko piło często, ale w małych porcjach, to może dojść do odwodnienia, a to z kolei skończyć się może hospitalizacją. Co więcej, podczas ostrej biegunki może dojść do poważnych powikłać, które będą związane z podrażnieniem opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego też, tak ważne jest podjęcie odpowiednich działań podczas biegunki i podawanie dziecku chłodnych płynów, które będą też zawierały niezbędne sole mineralne.

Może warto pomyśleć o szczepionce?

Jeśli chcemy dziecku oszczędzić ostrej biegunki, która nie tylko jest sporym obciążeniem dla organizmu, ale również może prowadzić do śmierci, to powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z odpowiednich szczepień. Nie dadzą nam one gwarancji, że dziecko nie zachoruje przez rotawirusy, ale za to będziemy mieli pewność, że przebieg ewentualnej biegunki będzie znacznie spokojniejszy i nie będzie ona stanowiła, aż takiego zagrożenia dla dziecka. Jest to szczepionka doustna, może być podawana razem z innymi szczepionkami, a ponieważ nie ma wkłucia, nie wywołuje stresu u dziecka. W tej szczepionce występują żywe, chociaż osłabione szczepy wirusa, dzięki czemu organizm może wytworzyć odpowiednie przeciwciała.

Warto zobaczyć jak się ma sprawa rotawirusów u dzieci. Im większą będziemy mieli wiedzę na temat tego, w jaki sposób się przed nimi bronić, tym większa będzie szansa, że nasze dziecko przejdzie je w miarę spokojnie.